Nagroda Zajdla

Zew Zajdla

Na początku spieszymy z informacją, że Zew Zajdla jest inicjatywą fanowską, oddolną. Kiedy jednak otrzymaliśmy propozycję umieszczenia notatki o naszej akcji na oficjalnej stronie Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla nie wahaliśmy się ani minuty. I, co tu kryć, uważamy, że jest to swojego rodzaju wyróżnienie, z którego jesteśmy bardzo dumni. A teraz do rzeczy:

Zew Zajdla to wyzwanie czytelnicze mające na celu zachęcenie jak największej liczby fanów fantastyki do aktywnego uczestnictwa w wyłanianiu laureatów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. A także promocja samej Nagrody i próba rozwiewania wszelkich wątpliwości związanych z jej zasadami i funkcjonowaniem.

    Zasady uczestnictwa w Zewie Zajdla są bardzo proste. Wystarczy:
  • zadeklarować swój udział (zapisy ruszają dzień po ogłoszeniu nominacji);

  • przeczytać wszystkie nominowane utwory (zazwyczaj po pięć powieści i opowiadań);
  • uzyskać prawo do głosowania (poprzez uczestnictwo w Polconie lub wykupienie akredytacji wspierającej);
  • zagłosowanie zgodnie ze swoim gustem i upodobaniami.

I to wszystko. Później wystarczy już tylko cieszyć się (lub narzekać) na wyniki.

A co daje uczestnictwo w Zewie Zajdla? No cóż, materialnie nie za wiele, jedynie indywidualną, niepowtarzalną przypinkę (za zupełną darmochę!). A z rzeczy niematerialnych to wyliczyć należy satysfakcję z uczestnictwa w tym niełatwym wyzwaniu, lepsze rozeznanie we współczesnej polskiej fantastyce, szacunek ludzi z Fandomu (a przynajmniej pewnej jego części) oraz możliwość dyskusji na tematy literackie, przedyskutowanie naszych zajdlowych „lektur obowiązkowych”.

Samo uczestnictwo w Zewie Zajdla nie niesie ze sobą żadnych kosztów. Jedyny wydatek jaki należy ponieść związany jest z uzyskaniem prawa do głosowania, czyli uczestnictwem w Polconie lub wykupieniem akredytacji wspierającej. Oczywiście, zainwestować należy też trochę czasu na czytanie, ale to rozpatrywać należy bardziej w kategoriach zysków, a nie strat.

Zew Zajdla powstał w 2016 roku i trwa od tego czasu nieprzerwanie. Liczba uczestników decydujących się na podjęcie naszego wyzwania od kilku lat oscyluje wokół 90-100, i stanowi istotny wkład w całą pulę głosujących. Co nas bardzo cieszy, gdyż mamy głębokie przeświadczenie, że sprzyja to większej reprezentatywności uzyskiwanych finalnie wyników.

Więcej szczegółów dotyczących akcji Zew Zajdla znajdziecie na stronie Facebooka:
https://www.facebook.com/ZewZajdla

Zapraszamy też do obejrzenia naszych dokonań filmowych, w których tłumaczymy kilka zawiłości związanych ze sposobem liczenia głosów oddanych na Nagrodę:
https://www.youtube.com/channel/UCveYuksOtVBQnLoWi-7I34w/videos

W imieniu ZewoZajdlowej ekipy:
Jacek Falejczyk

Logo akcji